Kiedy wymiana paska rozrządu

O terminie wymiany paska rozrządu mówi instrukcja obsługi pojazdu. Czasami jednak wskazówki w niej zawarte rozmijają się z prawdą i w okresie pogwarancyjnym producenci nie biorą za to odpowiedzialności. O szczegółowy grafik przeglądów warto zatem zapytać mechanika wyspecjalizowanego w danej marce. Tylko nieliczne modele samochodów wytrzymują bez wymiany paska rozrządu przebiegi większe niż 90 – 120.000 km.

Wymiana rozrząduW większości przypadków wymiana rozrządu powinna być przeprowadzana co 90.000 km, lub - jeszcze lepiej - co 60.000 km. Dla pewności wraz z wiekiem auta warto ten okres skracać. Okres do pierwszej wymiany paska rozrządu w fabrycznie nowym aucie powinien być nieco dłuższy niż w silniku dziesięcioletnim, gdzie tu i ówdzie sączy się olej. Obowiązkowo wymieniamy niezbędne elementy napędu rozrządu w używanych samochodach świeżo nabytych, które takowej wymiany nie mają udokumentowanej.

Uwaga! Zlekceważenie terminu wymiany paska rozrządu może zakończyć się remontem kapitalnym silnika.

 

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa

  • Zawsze przestrzegaj zaleceń producenta pojazdu dotyczących montażu oraz BHP!
  • Przy montażu stosuj profesjonalne narzędzia! Pasek rozrządu montuj bez użycia nadmiernej siły!
  • Przy zakładaniu pasa nie stosuj śrubokrętów, metalowych prętów itp.
  • Elementy sterujące nigdy nie powinny być poddawane działaniu substancji żrących. Pasy nie powinny być poddawane działaniu oleju i podobnych substancji.
  • Należy czytelnie wypełnić naklejkę dołączoną do paska rozrządu i nakleić ją w komorze silnika w widocznym miejscu! Dzięki naklejce nie zapomnisz kiedy następna wymiana rozrządu.
  • W przypadku jakiegokolwiek uszkodzenia elementów układu (np. krążków naprężających, zwrotnych lub prowadzących) pozostałe elementy muszą zostać również wymienione.Najważniejsze jest bezpieczeństwo kierowcy. Nieprawidłowe naprężenie pierwotne spowodowane uszkodzonymi krążkami naprężającymi może uszkodzić pasek rozrządu lub pas wielożebrowy. Dlatego należy w porę wymieniać nie tylko pasek rozrządu ale również krążki zwrotne, naprężające i prowadzące. Jest to warunek pozwalający uniknąć kosztownych uszkodzeń silnika.